JPK_VAT, który obejmie część deklaracyjną i ewidencyjną, będą obowiązkowo składać wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT za okresy od 1 października 2020 r. Oznacza to, że za okresy od 1 października 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż przez JPK_VAT.
Nie będzie natomiast dotyczyć skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12), jak również pozostałych deklaracji podatkowych, do których będą mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).
JPK_VAT będzie zawierać zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi:
Nowy obowiązek precyzyjnego oznaczania niektórych typów transakcji budzi wiele wątpliwości przedsiębiorców. Co istotne, aby poprawnie ustalić właściwe grupowanie, należy uwzględnić różne źródła klasyfikacji, takie jak przede wszystkim Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, Nomenklatura Scalona, ustawa o VAT wraz z załącznikiem nr 15 (zawierającym wykaz towarów i usług objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności VAT), czy ustawa o podatku akcyzowym. Co do zasady, obowiązek oznaczania transakcji sprzedaży w nowym JPK_VAT kodami GTU dotyczy wyłącznie transakcji sprzedażowych.
W opublikowanych odpowiedziach MF wyjaśnia wiele wątpliwości.
Warto wykorzystać czas, jaki pozostał do pierwszej obowiązkowej wysyłki nowego JPK_VAT. Brak dobrego przygotowania do wdrożenia na nowy JPK_VAT może narazić przedsiębiorstwo na ryzyko zwiększenia kosztów działalności. Warto zaplanować działania i podjąć czynności już dziś.
Wspólnie pomożemy zweryfikować czy Twój system jest gotowy do nadchodzących zmian, a może potrzebujesz nowego oprogramowania?
Zapraszamy do kontaktu.