Krajowy System e-Faktur w pigułce

Temat ostatnich miesięcy – Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wprowadza zmiany, które przekształcają sposób wystawiania i odbierania faktur. Ale co dokładnie to oznacza i dlaczego przedsiębiorcy powinni jak najszybciej się nim zainteresować?

Czym jest KSeF?

KSeF to ogólnokrajowy system, w którym przedsiębiorcy mogą obsługiwać elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Ten system centralizuje proces rejestracji faktur w obrocie gospodarczym, co oznacza, że faktury przesyłane są do jednego miejsca. Dzięki temu systemy fakturowania i księgowości są połączone z KSeF, co umożliwia przesyłanie faktur sprzedaży przez system, a także odbieranie faktur przez systemy księgowe.

Terminy na wdrożenie KSeF

Od stycznia 2022 roku korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale obowiązkowe KSeF wchodzi w życie:

– 1 lipca 2024 roku dla czynnych podatników VAT;

– 1 stycznia 2025 roku dla podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT (nievatowcy) w zakresie wystawiania faktur.

1 września 2023 wystartowała druga wersja struktury e-Faktury FA(2), obowiązująca aż do premiery obowiązkowego KSeF w lipcu 2024. To dobra wiadomość dla oczekujących na integrację. Mimo że obowiązkowe KSeF rusza dopiero w przyszłym roku, warto już teraz zapoznać się z platformą, ponieważ Ministerstwo Finansów oferuje darmowe testowanie systemu, jako okazję na przygotowanie się do jego obowiązkowego wprowadzenia.

W czwartym kwartale 2023 planowana jest też aplikacja mobilna KSeF dla użytkowników, która znacząco ułatwi dostęp do faktur elektronicznych.

Jak działa KSeF?

Pozwala na generowanie faktur ustrukturyzowanych w formacie XML. System ten nadaje fakturze unikalny numer i umożliwia jej odbiór przez uwierzytelnienie lub dostęp anonimowy. Odbiorca faktury może wyrazić zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych, co usprawnia wymianę dokumentów.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w fakturach zaliczkowych – nie musisz ich wystawiać, jeśli otrzymasz płatność w tym samym miesiącu świadczenia usługi, chyba że dotyczy to specjalnych terminów określonych w ustawie o VAT.

Co więcej, faktury korygujące muszą zawierać numer korygowanej faktury, co zwiększa przejrzystość.

Nieuchronna przyszłość rozliczeń w Polsce

KSeF to już niedługo obligatoryjny system dla rozliczeń podatkowych i faktur. Warto się na nim odpowiednio przygotować z poziomu przedsiębiorstwa, wprowadzając istotne zmiany w procesach księgowych.

Po więcej informacji związanych z procesem wdrażania KSeF w firmach zapraszamy do kontaktu! Zaproponujemy Ci skuteczne działania oparte na sprawdzonych rozwiązaniach od Unit4 Teta oraz Webcon.

Potrzebujesz wsparcia?

Napisz do nas!