Specustawa a obowiązki w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych

Nowe przepisy, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zawarto w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,  innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374).

Pozwalają pracodawcy zlecić swoim pracownikom tzw. pracę zdalną – pracę określoną w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania. 

Pracownik wykonujący obowiązki zdalnie zachowuje swoje prawo do otrzymania z tego tytułu wynagrodzenia. Od tego wynagrodzenia nalicza się wpłaty do PPK, zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.). Zgodnie z definicją zawartą w tej ustawie, przez wynagrodzenie rozumie się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia z art. 19 ust. 1 tej ustawy (tzw. trzydziestokrotność) oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony nowymi przepisami. Przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym oraz opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki, w razie zamknięcia z powodu epidemii COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, ubezpieczonemu.

Od kwoty zasiłku opiekuńczego otrzymanego przez pracownika nie nalicza się wpłat do PPK. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się bowiem m.in. zasiłków.

Nowe przepisy, dotyczące pracy zdalnej i dodatkowego zasiłku opiekuńczego, weszły w życie 8 marca br. utracą one moc po upływie 180 dni od tej daty.

Potrzebujesz wsparcia?

Napisz do nas!